Wyszukiwarka
Masz pytanie?

darmowa dostawa od 199zł

Straaaasznie pyszny sernik dyniowy

2023-10-27 09:20

Jesienna pora trwa w najlepsze... A jak jesień, to Halloween, a jak Halloween to wiadomo..... dynie:) Odmian dyni jest wiele: najpopularniejsza dynia zwyczajna, dynia piżmowa, prowansalska, hokkaido oraz wiele innych. Wyroby z dyni mają ogromny wachlarz smaków: od wytrawnego, poprzez słony, aż po słodki. Wszystko to dzięki temu, że możliwości jej zastosowania są wszechstronne - każdy znajdzie ulubiony przepis czy recepturę. Zupa z dyni na obiad rozgrzeje od środka, a dżem umili śniadanie lub kolację. W jesienne popołudnie, zwłaszcza gdy na dworze plucha, dobrym pomysłem jest umoszczenie sobie gniazdka w fotelu z kocykiem z dyniowym ciastem, przy kubku gorącej herbaty... I taki przepis na jesienne, dyniowe ciasto proponujemy Wam dzisiaj i jest to przepis na dyniowy sernik :) Delikatny, kremowy, wilgotny, z dodatkiem puree z dyni, na spodzie z ekologicznych ciasteczek żytnich oraz masła klarowanego najwyższej jakości, a dodatkowo słodzony ksylitolem i polany ciemną, gorzką czekoladą... Zakochacie się w tym smaku od pierwszego wejrzenia.

Składniki:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej

Spód:

Masa serowa:

  • 500 g twarogu sernikowego z wiaderka

  • 500 g twarogu w kostce półtłustego

  • 500 g puree z dyni – jak zrobić piszemy poniżej

  • 4 jajka od szczęśliwych kurek

  • 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru

  • 100-120 g ksylitolu – zależy od upodobań

Polewa:

Przygotowanie:

My robiłyśmy w tortownicy o średnicy 24 cm, ale równie dobrze można użyć mniejszej foremki do pieczenia.

Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia. Ciasteczka żytnie kruszymy: najlepiej zmielić w robocie kuchennym, można też włożyć do foliowego woreczka i rozwałkować. Do pokruszonych ciasteczek (powinny mieć konsystencję grubego piasku) wlewamy roztopione masło klarowane, wsypujemy mielony cynamon i mieszamy. Tak wymieszaną całość wykładamy do naszej tortownicy i ugniatamy na płasko np. dnem od szklanki. Wkładamy do lodówki na czas przygotowywania masy serowej.

Przygotowanie masy sernikowej zaczynamy od.... zrobienia puree z dyni :) Kroimy ok 1,5 kg dyni na jednakowe kawałki razem ze skórką i wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 30 - 40 minut w 200 stopniach, aż do miękkości. Po wystudzeniu, usuwamy skórkę, a upieczony miąższ z dyni miksujemy na gładką, jednolitą masę. Puree z dyni gotowe! :) Można też takie puree przygotować wcześniej i trzymać w lodówce nawet do 4-5 dni lub zamrozić.

Nasze twarogi (sernikowy z wiaderka oraz twaróg półtłusty w kostce) miksujemy z puree z dyni, jajkami, budyniem oraz ksylitolem do połączenia się składników.

Tak przygotowaną masę serową wylewamy do tortownicy i pieczemy około 50-60 minut w 190 stopniach – upieczony sernik powinien być ścięty z wierzchu. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik i pozostawiamy nasz sernik do wystygnięcia.

Ostudzony sernik dekorujemy roztopioną gorzką czekoladą oraz cynamonem i wstawiamy do lodówki – najlepiej na całą noc.

A następnego dnia zjadamy słuszną porcję naszego dyniowego sernika w fotelu, pod kocykiem, popijając jesienną herbatką....:) Możemy też zorganizować imprezę halloweenową i poczęstować gości straaaaasznie pysznym dyniowym ciastem.